Tereny wokół naszego ośrodka sprzyjają turystyce pieszej. Odległość do najbliższych szalków turystycznych Tatrzańskiego Parku Narodowego to zaledwie 4 kilometry.

Jeżeli jednak nie wybieracie się na górskie szlaki, a chcielibyście po prostu pospacerować trochę po okolicy, przedstawiamy kilka propozycji wycieczek, które rozpoczynają się bezpośrednio z Tatrzańskiej Ostoi, bez konieczności używania własnego samochodu.

 

Przez Antałówkę do centrum Zakopanego na Krupówki

Link do trasy : https://goo.gl/maps/eDBTh4M2uLS2

Bardzo przyjemny, aczkolwiek dość długi (5 km) spacer do centrum Zakopanego. Przy dobrej pogodzie trasa bardzo ładna widokowo. W większości wiedzie polną drogą przez łąki, więc po deszczu może być błotnista.
Z Ostoi wychodzimy na drogę w prawo i po 200 metrach skręcamy z niej w wąską uliczkę w lewo (tabliczka Wojdyły). Następnie idziemy do końca asfaltu, droga lekko się wznosi. Rozpoczyna się polna droga, która pokrywa się na mapie z żółtym szlakiem (w terenie, na tym odcinku, niestety nie jest on wyznakowany). Polną drogą cały czas prosto ok. 3 km wśród ładnych widoków na okolicę. Dochodzimy znów do asfaltu. Jesteśmy w dzielnicy Zakopanego - Koziniec, która słynie z drewnianych willi wybudowanych w witkiewiczowskim „stylu zakopiańskim”. Idąc prosto asfaltem po około 5 minutach, w prawo odchodzi uliczka Antałówka na Wierch. Skręcamy w nią i dochodzimy do znanego punktu widokowego na wzgórzu Antałówka. Rozpościera sią stąd panorama na Tatry, z dominującą północną ścianą Giewontu. Schodzimy ścieżką stromo w dół, za żółtym szlakiem, tak aby w lesie poniżej odnaleźć ulicę Wierchową. Schodzimy nią w dół (po prawej Aquapark zakopiański) i dalej Jagiellońską i Witkiewicza docieramy na Krupówki. Stąd możliwy powrót do Ostoi busem (przystanek Watra)

 

Przez Stary Młyn na Walkosze.

Link do trasy : https://goo.gl/maps/xPRbC5FBwau

Spacer około 2,5 kilometra na widokowy Walkoszów Wierch. Trasa biegnie cały czas asfaltowymi uliczkami, więc nadaje się nawet na spacer z wózkiem, z tym że od połowy trasy jest dosyć strome podejście asfaltem (ponad 100 metrów różnicy wzniesień).
Wychodzimy z Ostoi tym razem w lewo i zaraz przechodzimy na drugą stronę ulicy, tak aby trafić w przecznicę Stary Młyn. Idziemy cały czas za główną ulicą Starego Młyna, ulica jest mało uczęszczana, ale dość wąska, więc trzeba uważać na samochody. Przechodzimy przez mostek na Olczyckim Potoku i dalej idziemy ulicą Janosówka. Następnie przekraczamy główną drogę i na lewo od supermarketu stromo do góry ulicą Walkosze. Czeka nas dosyć długie i męczące podejście, ale nagrodą będzie widok na Tatry Polskie, Słowackie, Pogórze Gubałowskie i Zakopane w dole. Dochodzimy do krzyża, który znajduje się na Walkoszów Wierchu. Nieco poniżej, w kierunku ulicy Piszczory, w okresie od czerwca do września otwarta jest bacówka, w której można kupić oscypki, żyntycę i bunc. Powrót do Ostoi tą samą drogą, lub dla urozmaicenia możemy zejść ulicą Piszczory, odwiedzając po drodze Sanktuarium Matki Boskiej objawiającej Cudowny Medalik na Olczy.

 

Do górnej stacji kolei krzesełkowej Harenda (Pogórze Gubałowskie)

Link do trasy : https://goo.gl/maps/AhUZhcweTzD2

Wycieczka do górnej stacji zajmuje około godziny + powrót. Idąc opisaną drogą trzeba wziąć buty trekkingowe lub przynajmniej trampki/adidasy. Wychodzimy z Ostoi w prawo i schodzimy za główną drogą do Zakopianki na Ustup (ok. 400 metrów). Potem przez pasy na Zakopiance (ostrożnie!) prezchodzimy tak jak na stację paliw i dalej w prawo w kieruku sklepu Lewiatan. Za sklepem w lewo przez mostek, i potem prosto w wąską uliczkę (nie w kierunku dolnej stacji Harendy, tylko uliczką do góry, po prawej za płotem będziemy mijali pole namiotowe). Przy końcu uliczki znajdujemy czarny szlak, który poprowadzi nas na szczyt Harendy. Idziemy za szlakiem, stromo w górę wzdłuż wąwozu,powyżej niego trzeba uważać żeby nie zgubić ścieżki (jest znakowana, ale niezbyt wyraźnie). Wydostajemy się na grzbiet Harendy i potem idziemy w lewo, około 5 minut, drogą gruntową do górnej stacji wyciągu krzesełkowego Harenda, skąd rozpościera się piękny widok na Tatry. Stąd mamy kilka wariantów: powrót do Ostoi tą samą drogą, zjazd kolejką krzesełkową, jeżeli jest czynna (szczegółowe info tutaj: www.harendazakopane.pl) lub możemy kontynuować spacer asfaltową droga w kierunku Gubałówki (około 4 km). Z Gubałówki można zjechać koleją linowo-terenową do centrum Zakopanego (info tutaj: http://www.pkl.pl/gubalowka/gubalowka.html)